Instagram Reels Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • on 6 Ağustos 2020
Instagram Reels Özelliği Nedir

Instagram Reels özelliği ile yeni güncellemesini duyurdu! Peki bu instagram reels nedir? Instagram reels modu nasıl kullanılır? Instagram Reels Video ne işe yarar? Sorularının cevaplarına birlikte bakalım.

Instagram Reels Video Nedir?

Instagram’ın Reels özelliği Dünya’nın en çok kullanılan TikTok uygulamasında bulunan bir özellik aslında. Kullanıcıların 15 saniye uzunluğunda videolar çekerek bu videolara müzik, yazı ve diğer efekt özelliklerini kullanarak videolarını düzenleme yapabilmesini sağlamaktadır.

Instagram zamanında Snapchat’i kendine rakip görmüş hikaye muhabbetini onlardan çalarak aldı desek abartmış olmayız :  )

Çaldığı bu Snapchat story özelliği ile oldukça beğeni toplayarak ve Snapchat’in tahtını salladı. Şimdi sıra TikTok da mı dersiniz? Bence TikTok’un birçok ülkede yasaklanmasını kendine fırsat bilen Instagram, bu özelliği (ç)alarak ufaktan bir gözdağı verdi diyebilirim. Görünen o ki; yakın bir zamanda instagram kendisine rakip gördüğü tüm uygulamaların özelliklerini kopyalayarak yoluna devam edecek!

Instagram Reels Video Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels video özelliğini hem post hem de hikaye olarak paylaşım yapabilirsiniz. Bu özellik aynı IGTV gibi ayrı bir sekmede videolarınızı gösterecek.

Instagram kamerasını açtıktan sonra ekranda yer alan birbirinden farklı araçlar göreceksiniz. Bu araçlar neler?

Ses: Instagram müzik arşivinden istediğiniz müziği seçerek kullanabilir, isterseniz kendi orijinal seslerinizi kullanabilirsiniz. Orijinal ses özelliğini kullanmak için herkese açık hesap kullanmanız gerekmekte. Kendi sesiniz ile oluşturduğunuz paylaşımları hem siz hem de bu sesi başkaları Reels videolarında kullanabilir.

Instagram Reels Özelliği Nedir - Nasıl Kullanılır

Instagram Reels Özelliği Nedir – Nasıl Kullanılır

AR Efektleri: Galerinizde ya da diğer instagram kullanıcılarının ürettiği birbirinden farklı Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor. Siz de bu efektler içinden beğendiklerinizi kullanarak harika ve eğlence videolar üretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Zamanlayıcı ve Geri Sayım Özelliği: Eller serbest olarak video çekme özelliğinin yanı sıra zamanlayıcıyı ayarlayarak da video çekebiliyorsunuz.

Hizalama: Videolarınızı birleştirebilir ya da iki video arasında sorunsuz bir geçiş sağlamanıza yarayan bir özellik.

Hız: Videolarınızın bölümlerini isterseniz hızlandırıp isterseniz yavaşlatabileceğiniz bir özellik.

Instagram Reels özelliği ile videolarınızı ayrı ayrı çekebilir daha sonra birleştirebilirsiniz. Aynı zamanda instagram reels özelliği ile video çekmeniz de mümkün. Bunların dışında galerinizden bir video seçip yükleyebilirsiniz de.

Instagram Reels Vidoları Nasıl Paylaşılır?

Profiliniz herkese açık bir hesap ise, Reels videolarınız keşfet bölümünde paylaşılarak daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlıyor.

Instagram akışında da paylaşıldığı gibi takipçilerinize videolarınız ulaşabiliyor.

Hesabınızı gizli kullanıyorsanız Reels videolarınızı sadece takipçileriniz  ile paylaşabilirsiniz. Gizli hesaplar orijinal ses özelliğini kullanamıyor.

İster hikayeniz de isterseniz de post olarak  instagram reels videolarınızı paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı olarak sizlere önerim yeni bir özellik olan İnstagram Reels Video özelliğini sık sık kullanarak keşfete düşüp çok fazla kitleye ulaşarak takipçi sayısınızı arttırabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Reels Ücretli Mi?

Instagram Reels Video özelliği ücretsiz olarak sizlerin kullanımına sunulmuştur.

Instagram Reels Kimler Kullanabilir?

Herkes kullanabilir ama daha çok video çeken hesapların işine yarayacak bir özellik. Kurumsal firmaların da kendilerini tanıtmaları ve potansiyel müşterileri ile iletişim kurmaları noktasında faydalıdır.

Instagram Reels Özelliği Nasıl Kapatılır?

Şu an için Instagram Reels kapatma özelliği aktif değildir.

Instagram Reels Video Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Instagram Reels Video Uzunluğu 15 saniye uzunluğunda olabilir.

Beğeni:
2 1
Kategori:
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir