İşletmeler için En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

İşletmeler için En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

İşletmeyi büyütmenin en yenilikçi, hızlı ve etkili yolu dijital pazarlamadır. 21. Yüzyılın dijital pazarlama teknikleriyle işletmenizi güncel tutun ve yeniliklere adapte olun. Küçük işletmelerin, sürekli artan talebe ayak uydurmak için işlerini dijital olarak değiştirmeleri gerekir. İşletmeler,  dijital kanalları ne kadar aktif tutarsa, kalıcı ve sürdürülebilir bir büyüme sağlamaları da o derece kolaylaşır.  Öyleyse gelin, işletmenizi yönetmek için gerekli dijital pazarlama yolları nelerdir? Bunları inceleyelim:

Dijital Pazarlamanın Hedefleri

Dijital pazarlamanın amacı:

 • Web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla işletmeye online ortamda kimlik ve güç kazandırmak. (Marka sadakati ve itibar yönetimi)
 • Marka ve ürünler / hizmetler hakkında farkındalık oluşturarak, hedeflenen müşterilere doğru şekilde ulaşmaktır. (Reklam, Satış ve Pazarlama)

Dijital Pazarlama Şirketler için Neden Önemlidir?

Geçmişi hatırlayalım. Firmalar internet sektörü gelişmeden önce lokal ve ulusal çapta reklam ve tanıtım çalışmalarıyla (el ilanı ve broşürlerle kampanyalarını duyurmak, tabela ve bilboard reklamları, gazete ve dergi reklamları, radyo ve televizyon reklamları) kendilerini, ürün ve hizmetlerini duyurmaktaydılar. Bu yöntemler halen de devam etmektedir. Bununla birlikte dijital devrimin hayatımıza girmesiyle artık dijital pazarlama sayesinde sınırlar ortadan kalkmış ve işinizi dijital olarak dünya çapında büyütmek ve genişletmek için birçok imkan ortaya çıkmıştır. İşletmeniz, online olarak kısa zamanda mevcut dijital platformların çeşitliliği dikkate alındığında kitlelere en etkili şekilde ulaşabilmektedir.

Dolayısıyla, dijital pazarlama becerilerine sahip olmak, bir işletmenin hedeflerine ulaşmasında hayati öneme sahiptir. Doğru şekilde yapılan dijital pazarlama, işletmenize aşağıdaki şekillerde yardımcı olacaktır.

 1. Küresel bir pazara ulaşmanızı sağlar.
 2. Daha fazla müşteriye ulaşmak için para ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
 3. Mobil telefon kullanımın artmasıyla müşterilerinize doğrudan ulaşmanızı sağlar.
 4. Markanın itibarını oluşturur ve kurumsal imajınızı güçlendirir.

Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Kapsamlı bir arka plan araştırması yapmak, işletmeler için dijital pazarlamayı keşfetmenin ilk basamağıdır. Dijital Pazarlamanın nasıl çalıştığını anlamak için en temel başlangıç noktası işletmenize ait kurumsal bir web sitesi oluşturmak ve Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal platformlarda işletme hesabı açmaktır.

Etkili Dijital Pazarlama stratejileri için hedefinizi analiz edin, temel performans göstergelerini (PKI’ler) belirleyin, yaklaşımı, dil özelleştirmesini, kaynak yönetimini, bütçelemeyi analiz edin ve bir plan yapın.

Dijital Pazarlamada Planlama üç temel aşamadan oluşur: Hedef tanımlama, Eylem planı ve Planlama.

İşletmeler için Etkili Pazarlama Kanalları

Aşağıdaki kanallar, işinizi etkili bir şekilde yönetmeyi ve geliştirmeyi sağlar:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)
İçerik pazarlama (Content Marketing)
Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
İş ortaklığı pazarlama (Affiliate)
Eposta pazarlama
Görüntülü reklamcılık
Video reklamcılığı

Dijital Pazarlama Uzmanları aracılığıyla İş Başarısı:

En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

İşletmenize yüksek bir başarı şansı vermek için dijital pazarlamaya yatırım yapmanız gerekir. Pazarlama yatırımı çabaları, yalnızca pazarlama araçları satın almanın ve fayda için çabalamanın ötesine geçer. Dijital Pazarlama uzmanlarınız potansiyel müşterinizle etkileşime geçtiğinde, onları ikna etmek için doğru becerilere sahip olmalıdırlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Dijital pazarlamada iyi bir kariyer ister miydiniz? Bunlar, dijital pazarlama endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacak bazı temel becerilerdir.

Kişilerarası İletişim Becerileri

Günümüzde çoğu pazarlama dijital olarak yapılırken, reklamcılar genellikle meslektaşları ve potansiyel müşterileriyle iletişim kurar. Ortam değişse de kavram aynı kalır. Daha sonra, reklam verenleri diğer çalışanlarla etkileşime girmeye ve onlar için işbirliği yapmaya hazırlamalısınız. Bununla birlikte, yöneticilerin ve personelin% ​​86’sı, uygun koordinasyon ve ekip çalışması eksikliğinin iş başarısızlıklarına katkıda bulunacağını düşünüyor.

İçerik Oluşturma ve Metin Yazarlığı Becerileri

Hedef grubun ne aradığını ve onlara nasıl aktarmak istediklerini anlamanıza yardımcı olmak için elde ettiğiniz ve yorumladığınız veriler, başarılı içerik geliştirmeye odaklanır. Olağanüstü bir dijital pazarlamacı olduğunuzda, içeriğin düzen, bilgi ve pazarlama yolları açısından çok önemli olduğunu fark edeceksiniz.

SEO ve SEM Becerileri

SEO ve SEM, sitenin trafiğini artırmak için yol gösterici taktiklerdir. Daha fazla farkındalık, pazarlama planlarının doğru şekilde uygulanmasını sağlar. Google’ın algoritması sürekli olarak yenilenmektedir ve uygun, benzersiz anahtar kelimeleri kullanmak,  içerik kalitesi ve Google’da üst sıralarda çıkmak için en önemli kriterler arasına girmiştir. Küresel pazarın son derece rekabetçi olmasıyla, en güncel algoritma değişiklikleri ve arama derecelendirme kriterlerinin güncel tutulması ve web sitelerinin buna göre düzenlenmesi gerekir.

Sosyal Medya Becerileri

Sosyal medya yıllar içinde en önemli etkileşim platformlarından biri olmuştur. Günümüzde işletmeler için bazı popüler sosyal medya kanalları Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, LinkedIn ve SnapChat’tir. Öncelikle, firma etkili sonuçlar üretmek için en iyi sosyal medya platformunu belirlemeli ve gerekirse dışarıdan sosyal medya uzmanı ile görüşerek danışmanlık hizmeti almalıdır. SosyalUzman.com olarak işletmenizin kurumsal sosyal medya hesaplarını takip etmekte ve potansiyel müşterilerle buluşmanıza aracılık etmekteyiz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Genç kuşağın bağımlılık derecesinde vakit geçirdiği sosyal medya platformları, iş ve pazarlama hedefli işletmeler için kendilerini tanıtabilcekleri bir vitrin görevi görüyor. Etkili sosyal medya pazarlaması ile, işletmeler sosyal medya üzerinden geniş kitlelere seslerini duyurabilmekte, çok uygun bütçelerle (çoğu zaman ücretsiz şekilde) reklam ve pazarlama faaliyetlerini yapabilmektedir. Şöyle düşünün: Bugün kaç kişi düzenli olarak gazete okuyor. (Online haber siteleri değil! Klasik gazeteleri.) Ya da kaçımız televizyon izliyoruz eskisi gibi. Peki mobil telefonlarla günde kaç saat vakit harcıyoruz. İşte tam da bu yüzden mobil pazarlama ve sosyal medya yönetimi işletmelerin ayakta durması, ürün ve hizmetlerini pazarlamaları için en önemli merkezlerdir.

Sosyal medya pazarlaması ile şunları yapabilirsiniz:

 1. Kullanıcılarınızla bağlantı kurun.
 2. Satışlarınızı artırın.
 3. İş ufkunuzu genişletin.
 4. Hedef kitlenize ulaşın.
 5. Kullanıcılar arasında marka bilinirliğinizi artırın.
 6. Marka İmajınızı Oluşturun ve güçlendirin.

Dijital Reklam Becerileri

Müşterilerinizle daha hızlı tanışmak, hedef kitleye ulaşmak ve satışları artırmak için dijital reklamları kullanmanız gerekir. Google verilerine göre, dijital reklamlar ve veri analizi gibi dijital araçları kullanarak, küçük şirketler, kullanmayanlara göre neredeyse 4 kat daha yüksek satış büyümesine sahip olmaktadır.

Sosyal Yardım Becerileri

Dijital Pazarlama, sizin veya işletmenizin sunduklarına ortak ilgi duyan kişileri veya kuruluşları bulma faaliyetidir. Pazarlama, genellikle perakende satış ve markalaşma gibi daha geniş hedeflerle bağlantılı olarak bulunur.

Zaman ve Proje Yönetimi

Birçok dijital pazarlama şirketi, sosyal ağ yönetimi, tıklama başına ödeme (PPC) yönetimi ve arama motorlarının optimizasyonu gibi yinelenen tekliflere sahiptir. İşinizde her gün ne olduğunun her zaman bilincinde olduğunuz anlamına gelir. Tüketiciler ve pazar performansı hakkında sürekli farkındalık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Potansiyel web reklamcılığı projelerine yeni bakış açıları kazandırmayı planlayın.

Pazarlama Otomasyonu ve CRM Yazılım Becerileri

Pazarlamacılar, araçların doğru kullanımının nasıl etkinleştirileceğini öğrenmelidir. Bu nedenle pazarlama otomasyonu ve CRM araçlarının nasıl kullanılabileceği konusunda eğitim gereklidir. Eğitim, tekrarlayan süreçleri nasıl yöneteceklerini, müşterilerle daha verimli bir şekilde iletişim kurmayı, anlamlı güncellemeler oluşturmayı ve satış ekibiyle işbirliği yapmayı öğrenmelerine olanak tanır.

İşletme için Dijital Pazarlama Avantajları:

Dijital pazarlama, daha iyi müşteri ilişkileri kurmaya yardımcı olacaktır; ayrıca, müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medyayı da kullanıyorsunuz; bu müşteriler ve pazarlamacılar arasında güven oluşturmaya yardımcı olur. Diğer avantajlar arasında marka sadakati ve online satış hacminin artması sayılabilir.

Tüm noktaları özetlemek gerekirse, dijital pazarlamanın müşterilere / alıcılara sunduğu daha fazla sayıda avantaj ve olanakları nedeniyle geleneksel pazarlamayı devraldığı açıktır. Dijital / Online pazarlama, hızlı ve sorunsuz şekilde pazarlama imkanı sağlar.

COVID-19 (Korona) SALGINI VE İŞ HAYATINA ETKİLERİ

Dünya, bu yılın başından beri COVID-19 salgınıyla boğuşuyor.  Bu salgınla beraber hayat tarzımız, eğlence biçimlerimiz değişti.  Ekonomiden sağlık sektörüne, toplumun her kesimi bu salgının etkisini taşıyor ve COVID-19 sonrası işsizlik her geçen gün yeni boyutlara ulaşıyor. Dünya, COVID-19 sayesinde dijitalleşmenin önemini kavradı. Dünyadaki her şirket veya kuruluş, insan gücünün ve kaynaklarının dijital varlığına bağlıdır.

Dijital devrim, insanlık tarihindeki en büyük ihtiyaç zamanında meyvelerini veriyor. Uzaktan çalışma, çeşitli ülkelerde karantina ve tecrit dönemlerinde bir norm haline geldi. Uzaktan çalışma, dijitalleştirmenin kapsamına bağlıdır. Dijitalleşme nedeniyle, ekonomi salgından tam kurtulamasa da ayakta kalmayı sürdürmektedir.

Dijital pazarlama teknikleri de, tüm bu süreçte şirketlerin varlıklarını devam ettirmeleri ve krizden güçlenerek çıkmaları için en önemli dayanak noktalarından birisi olmuş durumdadır.

Beğeni:
2 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir