Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

sosyal medya uzmanı

Günümüzün trend meslekleri arasında olan sosyal medya uzmanı, sosyal medya yöneticisi, dijital pazarlama uzmanlığı hakkında en çok sorulan sorular arasında olan, sosyal medya uzmanı kimdir? Sosyal medya pazarlama uzmanları ne iş yapar? Sosyal medya uzmanı ayda ne kadar kazanır? Maaşı ne kadar? İş imkanları nasıldır? Gibi sorular gelmektedir. Aşağıdaki yazımızda bu konularda sizlere bilgiler vereceğiz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Kimdir? Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIN gibi sosyal medya platformlarında, markanızın güçlendirilmesi, reklam ve tanıtım çalışmalarıyla daha fazla kişiye ulaşması için gereken içerik oluşturma, planlama, analiz ve etkileşim kurma gibi süreçleri profesyonel şekilde yöneten kişiye denir.

Bir Sosyal Medya Uzmanı, bir kitle oluşturmak ve müşteri katılımını sağlamak için Facebook, Instagram ve Twitter gibi tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmaktan ve yönetmekten sorumludur. Uzman ayrıca site ölçümlerini izleyebilir, okuyucu yorumlarına yanıt verebilir ve yaratıcı tasarımı denetleyebilir.

Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak şirket bünyesinde çalışabildikleri gibi, dışarıdan alanında uzman sosyal medya ajansları ile görüşerek sosyal medya yönetimi hizmeti alınabilir.

sosyal medya uzmanı kimdir

sosyal medya uzmanı kimdir

Sosyal medya platformları günümüzde sadece eğlence ve vakit geçirme dışında, ticari bir anlam da kazanmış, firmaların büyüme hedefleri için kullandıkları bir ortam halini almıştır. İyi bir sosyal medya uzmanı, firmanızı kısa zamanda geniş kitlelere tanıtabilir, markanızın itibarını güçlendirebilir, satış ve hizmetlerinizin hacmini arttırarak büyüme hedeflerinize ulaştırabilir.

Bir sosyal medya yöneticisi, ister danışman, ister şirket içi çalışan, isterse de sosyal medya ajansında ekip üyesi olarak çalışsın, sosyal medya reklam ve pazarlamasında yetenekli bir uzmandır. Takipçilerinizi ve sosyal medya üzerinden satışlarınızı arttırmak için gereken tüm çalışmaları yerine getirirler.

Neden sosyal medya yönetimi yapmalı?

Sosyal medya yönetimi, sizin için birçok avantajlar sunmaktadır:

Maliyet: Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya uygun maliyetli bir girişimdir. Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik yayınlamak, kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ve daha fazlası ücretsizdir. Sosyal medya reklamcılığı, hedef kitlenize ulaşmak ve kaliteli bir takipçi kitlesi oluşturmak için size en verimli reklam dönüşümünü sağlamaktadır.

Erişim: Facebook’tan LinkedIn’e kadar sosyal medya platformları, sizi dünyanın her yerinden kullanıcılarla buluşturabilir. Hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık ile erişemediğiniz kadar çok kişiye sosyal medya yönetimi ile ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya yönetimi işletmeler için bir zorunluluktur.

İlginizi çekebilir:  Instagramda DM, GT, UNF, SFS Kısaltmaları Ne Demek?

Kullanıcılar: Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışıyla uyumlu hale getirmenize olanak tanır. Örneğin, insanların% 74’ü artık satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor. İnsanların% 80’i bir ürün ya da hizmet almak için sosyal medyadan kullanıcı tavsiyelerine ve yorumlarına göz atmaktadır. Bu nedenler sosyal medyada olumlu kullanıcı görüşlerine sahipseniz, insanların sizden hizmet almaları da o nispette kolaylaşacaktır.

Performans: Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı üzerinde aynı fikirde birleşmektedir. Şirketler sosyal aracılığıyla markalarını oluşturabilir ve hatta potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturabilir. Örneğin, işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların neredeyse% 45’i Facebook aracılığıyla müşterilerini arttırmıştır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

sosyal medya uzmanı ne iş yapar

Sosyal medya stratejisi Geliştirirler. Bir Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı, bir işletme veya marka için bir sosyal medya pazarlama stratejisi tanımlamak, geliştirmek ve dahil etmekten sorumludur. Bunu şu şekilde başarırlar:
• Bir sosyal medya denetimi ve rakip analizinin unsurlarını belirleme
• Sosyal medya hedeflerini daha geniş pazarlama hedefleriyle ifade etmek ve uyumlu hale getirmek
• Sosyal pazarlama stratejisine rehberlik edecek içerik planlamasını yürütme
• Hangi sosyal medya platformlarının belirli stratejiler için en uygun olacağını belirlemek

Sosyal Medya Reklamcılığı

İşletmelerin bir sosyal medya reklam bütçesine sahip olması ve bu bütçeyi çeşitli platformlarda kullanmak için bilgi birikimine sahip bir uzmanın olması çok önemlidir. Bir Sosyal Medya Uzmanı, bir şirketin kapsamlı pazarlama stratejisine en uygun çeşitli araçları kullanarak içerikleri en uygun şekilde pazarlamak için bir bütçe hazırlamak ve uygulamaya koymak konusunda bilgili ve güvenilir uzmandır.

Kurumsal düzeyde hizmet veren Sosyal Medya uzmanı şu işleri yapar:

• Şirketin marka kimliğiyle uyumlu sosyal medya içerik planları geliştirmek.
• Sosyal medya gönderilerini yazmak ve düzenlemek, müşteri katılımını artırmak ve sosyal medya kampanyalarını teşvik etmek dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında tutarlı, anlamlı içerik oluşturmak.
• Yüksek hacimli günlük sosyal medya gönderilerini yönetmek.
• Sorgulara zamanında yanıt vermek de dahil olmak üzere sosyal medya takipçileri ile iletişim kurmak.
• Sosyal influencer programları geliştirmek ve yönetmek ve sosyal influencer etkinliklerine katılmak.
• Şirketin sosyal medya varlığını ve performansını izlemek ve değerlendirmek için Google Analytics, Hootsuite Pro ve Facebook Insights gibi analitik araçları kullanma.
• Sosyal medya pazarlama çalışmaları hakkında aylık raporlar hazırlamak.
• En iyi sonuçlar için sosyal medya pazarlama stratejisini ayarlamak için öneriler önermek.
• Sosyal medyadaki en iyi uygulamalar ve ortaya çıkan eğilimler hakkında güncel kalmak.
• Gerektiğinde diğer görevleri yapmak.

Sosyal Medya Pazarlamacıları, aşağıdakileri yapmak amacıyla markaları, ürünleri ve hizmetleri pazarlamak için geleneksel pazarlama ilkelerini ve dijital medyadaki en iyi uygulamaları kullanır:

  • Bir markanın, ürünün, hizmetlerin veya kişinin görünürlüğünü artırmak için işletmenin web sitesine trafik çekerler..
  • Sosyal Medya Pazarlaması, sosyal reklamcılık, bağlantı kurma ve sosyal paylaşım gibi stratejileri kullanarak içeriği tanıtır.
  • Eksiklikleri ve iyileştirme alanlarını belirlemek için sosyal medya analitiğini kullanır. Ve iş hedeflerine ulaşmak, mevcut kitle demografisini belirlemek ve tabanı büyütmek için stratejilerde ince ayar yapar.
  • Hedef kitleler ve önemli etkileyicilerle ilişkiler geliştirir.
  • Potansiyel müşterileri çekmek için kazanılan, ödenen ve sahip olunan medya erişimini içeren harmanlanmış bir pazarlama yaklaşımı uygular.
  • Kitlelerini meşgul tutar ve onlarla anlamlı bir şekilde etkileşim kurar. Dinleyicilerinin sorularını ve sorgularını tatmin edecek şekilde çözmeye çalışırlar.
İlginizi çekebilir:  Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Bir Sosyal Medya Uzmanı için önemli ölçümler

Bir Sosyal Medya Uzmanı, yayınlanan içerik miktarı, insanların kanalla ne zaman ve nasıl etkileşime girdiği, hangi içeriğin en çok etkileşimi aldığı ve kullanıcıların herhangi bir marka mesajına nasıl yanıt verdiği ile ölçülen bir sosyal medya kanalının büyümesini görmek ister. İçerik, ürün veya hizmet satışlarını içeriyorsa, dönüşüm oranları da önemlidir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Herhangi bir alanda veya sektörde uzman olmak, genellikle tutkuyla başlayan bir yolculuktur. Tutkulu olmak, belki de en önemli özelliktir. Çünkü işinizde ustalaşmak için çok önemli olan adanmışlık ve disiplinli kalmak için bu gayrete ihtiyacınız var. Sosyal Medya Uzmanı veya Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istiyorsanız aynı şey geçerlidir.

Etrafınızdaki gerçek hayattan örnekleri inceleyin ve başarılı olan insanların ortak bir yönü olduğunu göreceksiniz. Ve bu şey, bir şeye ulaşmak için içten içe güçlü bir başarma tutkusuna sahip olmaktır.

Sosyal Medya hızla büyüyor. Şirketler ve markalar, sürekli olarak Sosyal Medya Pazarlamasından yararlanmanın yollarını arıyor. Ürün ve hizmetlerini pazarlamak için insanlara ulaşmak istiyorlar.

Başlangıçta, kitleyi çekmek için bazı ürün resimlerini ve içeriklerini yayınlamak yeterli idi.
Ancak artık bu yöntemler eskisi kadar geçerli değil. Sosyal medya pazarlamacılarının, başarı elde etmek için daha fazla tekniğe ihtiyaçları var.

Sosyal Medya pazarlaması da diğer meslekler gibi bir dizi beceri gerektirir. Örneğin, Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olmak için önce sosyal medya platformlarını anlamanız gerekir.

Bu sosyal medya kanallarının nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Sonra, hedef kitlenizi, davranışlarını, beklentilerini, ihtiyaçlarını, kültürel değerlerini, demografisini ve coğrafyasını anlamanız gerekir.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları kimlerdir?

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanları çoğunlukla halkla ilişkiler ve pazarlama olmak üzere iki alandadır. Ayrıca içerik pazarlaması, multimedya, metin yazarlığı ve yaratıcı tasarım gibi yaratıcı becerilere sahip olmaları gerekir.

Sosyal Medya Uzmanı için en önemli beceri, verileri anlamaktır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirleme arayışlarında onları yolda tutan şey budur. Sosyal Medya Pazarlaması bir tür deneysel bilimdir.

İlginizi çekebilir:  Instagram Reels Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya Pazarlamacılarının hedeflere ulaşmak için iletişim stratejilerini iyi takip etmesi gerekir.

Sosyal Medya Pazarlamacısı Olmak İçin Adımlar

Sosyal Medya Pazarlamacısı olmak için bir derece veya diplomaya sahip olmanıza gerek yok. Diploma ya da sertifika olmadan sosyal medyada çalışmak mümkün. Ancak bu durumda iş fırsatları sınırlı olabilir.

İşte Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olmanın adımları:

Adım 1: Akademik Yeterlilik
Bir lisans derecesi mezuniyeti önemlidir, çünkü şirketler en az lisans derecesine sahip kişileri işe almak istiyor. Lisans dereceniz, Halkla İlişkiler, pazarlama, iletişim, İngilizce bilgisi veya Gazetecilik gibi alanlarda ise ek bir avantaj olacaktır.

2. Adım: Bilgi ve Beceriler
Türkçe sosyal medya bloglarında ve forumlarda yazılmış makaleleri okuyun. Yeterli İngilizceniz varsa Agora Pulse , Buffer , HubSpot , Social Media Examiner gibi popüler bloglarda ve sosyal medya bloglarında sosyal medya hakkında bilgi edinin .

3. Adım: Sertifikalar
Facebook Blueprint sertifikaları faydalıdır ve bunu çevrimiçi olarak yapabilirsiniz. Kendinizi ayrıca Udacity, HubSpot veya Lynda tarafından çevrimiçi olarak sunulan Sosyal Medya Pazarlama Kurslarına veya yakınınızda bu tür kurslar sunan akademik enstitülere kaydolabilirsiniz.

4. Adım: Deneyim
Herhangi bir disiplinde uzman olmak için birkaç yıllık ilgili deneyime sahip olmanız gerekir.
Sanatı öğrenmek, zihninizi kullanmak, yaratıcı olmak, iyi icra etmek ve bazı sonuçlar göstermek için herhangi bir sosyal medya şirketinde stajyer olarak iş bulmaya çalışın.

Hem yeni hem de geleneksel medyada pazarlama ve PR kavramlarıyla ilgili iş deneyimi edinmeye çalışın.
Kendi kendine öğrenen ve Sosyal Medya Pazarlama uzmanı olan birçok Sosyal Medya Pazarlamacısı var.Ayrıca bu yolu seçip kendi başınıza öğrenebilir ve kendi kendine öğrenilen bir Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olabilirsiniz.

Adım 5: Düşüncelerinizi Paylaşın
İnsanların siz ve işiniz hakkında bilgi sahibi olması için deneyimlerinizi ve fikirlerinizi çevrimiçi olarak tercihen bir blog üzerine yazın.

6. Adım: İlgili Konferanslara Katılın
Sosyal Medya Pazarlama konferanslarına girmeye çalışın ve orada da düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilmek için birkaç konuşma fırsatı yakalayın. Açıkçası, bunu yapmak kendinizi bir Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olarak belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor?

Kazançlar, aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlıdır:

  • Tamamladığınız kurs sayısına,
  • Hangi ülkede yaşadığınıza,
  • Çalıştığınız şirketlere göre değişkenlik göstermektedir.

Ancak Türkiye’de yeni başlayan bir Sosyal Medya uzmanı, asgari ücretle işe başlamaktadır. Alanında uzmanlaştıkça ve tecrübeniz arttıkça daha iyi kazanabileceğiniz iş fırsatları karşınıza çıkmaktadır. Profesyonel bir sosyal medya pazarlaması uzmanı 10-15 bin TL kazanabilmektedir.

LinkedIN gibi platformlarda aktifseniz, yabancı şirketlerle de işbirliği kurabilir ve kazancınız dolar bazında çok iyi seviyelere yükseltebilirsiniz. Bilgiyi paylaşmaya değer bulduysanız, lütfen bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşın. Yorum bölümünü kullanarak değerli fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Beğeni:
2 0
Kategori:
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir